BiT © 2020      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

Wyrwana z piekła

Edmund Szczesiak,

168 stron, oprawa miękka, format 130x205mm, wydanie I, Gdańsk 2014, ISBN: 978-83-63709-85-3.

 

Wyrwana z piekła opowiada o niezwykle dramatycznych losach Kaszubki z Borowego Młyna, najładniejszej dziewczyny we wsi. W czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżał się front, uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka – zdobyczna dziewczyna – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina, a gdy wracała pociągiem do domu, porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości.

Ta szokująca historia, którą napisało życie, traktuje o faktach długo ukrywanych, a wciąż niedostatecznie znanych: o wyczynach Sowietów wyzwalających w 1945 roku Pomorze – gwałtach, grabieżach, mordach, zsyłkach. Jednostkowy los, chociaż wyjątkowo dramatyczny, uosabia tu w znacznej mierze los zbiorowy.

 

Edmund Szczesiak jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Działał aktywnie w „Solidarności” i związał się ze środowiskiem dziennikarskim. Pracował w „Pomeranii” i „Wieczorze Wybrzeża” na stanowisku redaktora naczelnego. Ma w dorobku również książki, m.in.: Okno na wolność, Borusewicz. Jak runął mur, My podziemni. Znajomość problematyki kaszubskiej i pomorskiej pomogła autorowi w spisaniu losów Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej. Edmund Szczesiak oraz Benedykt Reszka mieli ogromny udział w sprowadzeniu pani Gertrudy do Polski. Za to niezwykłe dokonanie Rada Rodzin Trzebiatowskich uhonorowała ich dyplomami im. Księcia Bogusława X.