BiT © 2020-2022      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

Nie rzucim ziemi

Augustyn Necel,

280 stron, oprawa twarda, format 145x205mm, na dołączonej do książki płycie CD powieść czyta Tomasz Fopke, wydanie IV, Gdańsk 2019, ISBN: 978-83-953018-0-3.

 

Nie rzucim ziemi Necla powstała na początku lat 60. XX wieku. Przez kilka lat był kłopot z jej wydaniem. Po raz pierwszy ukazała się dopiero w 1969 roku. Zajmuje szczególne miejsce w dorobku literackim Necla, ponieważ odszedł w niej od swej ulubionej tematyki rybacko-marynistycznej, by skoncentrować się na fabularyzowanym opisie zmagań pomorskiego duchowieństwa katolickiego walczącego o wiarę i polskość Kaszub. W uznaniu wartości, jakie wniosła powieść Nie rzucim ziemi, papież Paweł VI odznaczył pisarza Komandorią I klasy Orderu św. Grzegorza Wielkiego.

 

Augustyn Necel (1902–1976), pisarz, z zawodu rybak, autor kilkunastu powieści, opowiadań i szkiców historycznych, nazywany przez Lecha Bądkowskiego „dokumentalistą życia kaszubskiego”, a przez Franciszka Fenikowskiego „kaszubskim kronikarzem”. Debiutował w wieku 53 lat, gdy przestał rybaczyć. Do swych utworów wprowadzał elementy folkloru kaszubskiego, zwyczajów rybackich i tradycji lokalnych zachowanych w legendach i podaniach.