BiT © 2020-2022      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

Natchnieni morzem – Władysławowo – ludzie i ich historie

Małgorzata Abramowicz,

176 stron, oprawa twarda, format 205x270mm, wydanie I, Gdańsk 2017, wydawca: Oskar dla BiT, ISBN: 978-83-65175-28-1.

 

Album składa się z trzech części. Pierwsza przybliża postacie związane z historią miejscowości, w drugiej przedstawiono kilkadziesiąt widoków pochodzących z początku XX wieku i okresu międzywojennego – opisują je cytaty z prasy i przewodników z tego okresu. W trzeciej części zamieszczono kilka fragmentów wspomnień z Wielkiej Wsi i polskiego wybrzeża ilustrowanych zdjęciami z epoki.

 

Nad Bałtykiem zapanowali ludzie, odważni i zaradni, potrafiący dać sobie radę w najtrudniejszych sytuacjach. Potwierdza to także historia dzisiejszego Władysławowa, miejsca niezwykłego: między Wielkim i Małym Morzem, na krańcu lądu, u nasady Półwyspu Helskiego, łączącego otwarte morze z resztą Polski, północ z południem, cypel helski z resztą świata. […] Generał Józef Haller, który zaślubiał Polskę z Bałtykiem i na którego cześć nazwano letniskową miejscowość Hallerowem, jego adiutant, Henryk Bagiński, dzięki któremu udało się zakupić ziemię od rolnika, właściciela gruntów, Leona Torlińskiego, rybak Jakub Myślisz, którego kutrem popłynął Generał na pierwszy rejs Wielkim Morzem [...], Wanda i Aleksander Andrzejewscy, właściciele pensjonatu Solmare i działacze Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa, [...] latarnik, Leon Wzorek, rybak i pisarz Augustyn Necel, rybak i rzeźbiarz Leon Golla, [...] to ci, których historie opowiadamy. Niektórzy urodzili się w Wielkiej Wsi lub w okolicy, inni przywędrowali tu i na wiele lat związali się z tym miejscem. Historia Władysławowa to historia tych ludzi, tych i wielu, wielu innych. Ich życie splata się z dziejami miejsca, w którym mieszkali, odpoczywali, bywali wiele, wiele razy. Trzeba o tym pamiętać, warto o tym pamiętać tworząc historię bieżącą, bo pamięć o tym, co minęło, to także pamięć o nas. [Fragmenty wstępu Małgorzaty Abramowicz]

 

Małgorzata Abramowicz – urodzona w Gdyni gdańszczanka. Polonistka i teatrolog po studiach na Uniwersytecie Gdańskim, kustosz Działu Teatralnego w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Współautorka i autorka wielu wystaw teatralnych, katalogów i nie tylko. Pisała też o innych nadmorskich kurortach: Jastrzębia Góra. Filija ósmego cudu świata, Jurata kurort z niczego, Jastarnia z morza i lądu, Kuźnica gdzie morze całuje zatokę.