BiT © 2020-2022      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

Kościerzyna i okolice na dawnych pocztówkach

Izolda Wysiecka,

296 stron, oprawa twarda, format 210x145mm, tekst w jęz. polskim, angielskim i niemieckim, wydanie I, Gdańsk 2009, ISBN: 978-83-927383-5-0.

 

Autorką albumu prezentującego ponad 120 pocztówek z terenu miasta oraz ponad 70 widoków okolicznych miejscowości jest Izolda Wysiecka, pracująca w Muzeum Ziemi Kościerskiej, kolekcjonerka starych kart pocztowych. W podpisach pod ilustracjami podaje informacje dotyczące wydarzeń i osób związanych  z prezentowanymi widokami. Wstęp zawiera krótką historię kartki pocztowej.

Dobierając do tej publikacji pocztówki z okolic Kościerzyny, jako kryterium terytorialne przyjęłam powiat kościerski w granicach z 2009 r. […] Układ kart pocztowych spoza Kościerzyny pomyślany jest także jako propozycja wycieczki, tym razem jednak z użyciem innego środka lokomocji niż własne nogi. Jej trasa rozpoczyna się od Starego Nadleśnictwa tuż za granicą miasta, biegnie przez Szarlotę, Skorzewo, Owśnice, Garczyn, następnie Lipusz i Dziemiany, Wiele oraz inne miejscowości gminy Karsin, Wdzydze Kiszewskie, Stara Kiszewa, wsie gmin Liniewo i Nowa Karczma, a wraca w kierunku Kościerzyny, kończąc się w miejscowości Wielki Klincz. Na pocztówkach zapisuje się pamięć miasta... Kościerzyna miała dużo więcej szczęścia niż niedaleki Bytów, którego centrum zostało zniszczone w 1945 r. w dziewięćdziesięciu procentach, a mimo to kościerskie pocztówki zaskakują pewnymi motywami, których próżno dziś szukać na ulicach. [Fragment wstępu Izoldy Wysieckiej]