BiT © 2020-2022      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

Kaszubskie łodzie

Aleksander Celarek,

160 stron, oprawa twarda, format 145x210mm, streszczenie w jęz. angielskim, wydanie V, Gdańsk 2020, ISBN: 978-83-65175-04-5.

 

Jedna z niewielu specjalistycznych publikacji na temat tradycyjnych kaszubskich łodzi rybackich. Szczegółowo omawia konstrukcję pomeranek, łodzi cezowych, laskornowych i żakowych, a także zug, kônów i kutrów pławnicowych. Całość bogato zilustrowano, dzięki czemu czytelnik może zobaczyć, w jaki sposób projektowano, budowano i użytkowano dawne łodzie rybackie. Praca wzbogacana wspomnieniami rybaków, pamiętających czasy, kiedy port w Helu był pełen drewnianych kutrów pławnicowych.

 

Aleksander Celarek jest inżynierem mechanikiem, prowadzi własny warsztat szkutniczy i żaglomistrzowski w Chałupach. Jego zainteresowanie kaszubskimi łodziami zaowocowało artykułami w prasie polskiej i zagranicznej. Ostatnio obszar jego zainteresowań poszerzył się o niekaszubski teren Zalewu Wiślanego. Na tym terenie zaintrygowały go rybackie łodzie zwane barkasami, co zaowocowało kolejnymi artykułami prasowymi. Jego ważniejsze i ciekawsze osiągnięcia to: wykonanie kompletów żagli na żaglowce: polskie „Zawisza Czarny”, „Pogoria”, „H. Rutkowski”, „Gen. Zaruski”, niemieckie „Hordatral” i „Victoria”, duńską „Anna-Marie”, japoński „Kaisei”; wykonanie takielunków na rosyjskie fregaty „Mir” i „Drużba”; wybudowanie replik barkasa Tol–2, łodzi słowiańskiej „St. Adalbertus” i łodzi wiktoriańskiej „Jomsborg”. Poza tym z jego warsztatu wyszły szalupy dla „Daru Młodzieży”, jacht motorowo–żaglowy „Xiążę Xawery”, kilka przybrzeżnych łodzi rybackich oraz jachtów. Wykonywał też remonty tradycyjnych drewnianych jednostek, między innymi przywrócił do żeglugi regatowy jacht „Dana” klasy R-6 wykonany przez F.C. Morgana Gilesa w 1927 r. Na tej jednostce w 1929 roku król duński Christian X wygrał Cannes Bay, które od tego czasu na jego cześć noszą nazwę Royal Cannes Regata.