BiT © 2020      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

AKTUALNOŚCI

Wanda Brzeska

(1893–1978), pisarka, etnografka i etnolożka, ma w dorobku kilka powieści (poza Sprawą gminy Ceynowy, także Żelazny szlak 1937, Ptaki ścielą gniazda, 1938) wiersze, sztuki teatralne, a także opowiadania. W okresie międzywojennym prowadziła badania etnograficzne na Pomorzu, zbierając eksponaty dla przyszłego Muzeum Kaszubskiego w Gdyni. Również po 1945 roku brała udział w badaniach dziejów Kaszubów i Słowińców, sztuki ludowej, kultury materialnej i języka kaszubskiego.

W 2020 roku w koedycji z MPiMK-P w Wejherowie wydaliśmy powieść Wandy Brzeskiej Sprawa gminy Ceynowy. To prawdziwa historia, która wydarzyła się w 1836 r. w Chałupach na Półwyspie Helskim, gdzie odbył się ostatni na Pomorzu „sąd nad czarownicą”. We wrześniu 2020 r. Radio Gdańsk wyemitowało audycję o książce, której można posłuchać klikając w link:

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/strefa-historii/item/115520-ostatnia-czarownica-na-pomorzu-i-opis-jej-procesu-w-powiesci-wandy-brzeskiej

Od września 2020 r. do 2 lipca 2021 r. DZIENNIK BAŁTYCKI publikował cykl Historie rodów pomorskich Przemysława Pragerta, autora HERBARZA SZLACHTY KASZUBSKIEJ tom I-V, który w latach 2005-2018 ukazał się nakładem Wydawnictwa BiT. W jego ramach przedstawiono historię rodów: Lewińskich, Pałubickich, Kręckich, Lniskich, Pobłockich, Zakrzewskich, Dąbrowskich, Główczewskich, Wysieckich, Rolbieckich, Sikorskich, Zelewskich, Malotka, Łąckich, Prądzyńskich, Niesiołowskich i Trzebiatowskich.

W NAJBLIŻSZYM CZASIE UKAŻĄ SIĘ

Gabriela Reca

(w przygotowaniu)

Mirosław Kuklik

(w przygotowaniu)

red. Stanisław Frymark

(w przygotowaniu)

Tegorocznego Fryderyka muzyki poważnej – za płytę roku w kategorii muzyka współczesna zdobył album „Midnight Stories” - Contemporary Music of Polish Composers, Zespołu Wokalnego Art’n’Voices. Więcej szczegółów na:

http://www.wejherowo.pl/artykuly/fryderyk-dla-zespolu-wokalnego-art-n-voices-a7918.html i na: https://fryderyki.pl/fryderyk-2021/

 

Polecamy Państwu ostatnie egzemplarze książki Droga krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej z płytą Zespołu Wokalnego Art’n’Voices, więcej informacji w zakładce OFERTA I SPRZEDAŻ.

Kurier Bytowski publikuje w odcinkach tekst Przemysława Pragerta, autora Herbarza szlachty kaszubskiej, tomy I-V: Modrzejewo i Modrzejewscy (Modrzewscy) w ramach cyklu: Gniazda rodowe na ziemi bytowskiej.