BiT © 2020      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

AKTUALNOŚCI

Wanda Brzeska

(1893–1978), pisarka, etnografka i etnolożka, ma w dorobku kilka powieści (poza Sprawą gminy Ceynowy, także Żelazny szlak 1937, Ptaki ścielą gniazda, 1938) wiersze, sztuki teatralne, a także opowiadania. W okresie międzywojennym prowadziła badania etnograficzne na Pomorzu, zbierając eksponaty dla przyszłego Muzeum Kaszubskiego w Gdyni. Również po 1945 roku brała udział w badaniach dziejów Kaszubów i Słowińców, sztuki ludowej, kultury materialnej i języka kaszubskiego.

W 2020 roku w koedycji z MPiMK-P w Wejherowie wydaliśmy powieść Wandy Brzeskiej Sprawa gminy Ceynowy. To prawdziwa historia, która wydarzyła się w 1836 r. w Chałupach na Półwyspie Helskim, gdzie odbył się ostatni na Pomorzu „sąd nad czarownicą”. We wrześniu 2020 r. Radio Gdańsk wyemitowało audycję o książce, której można posłuchać klikając w link:

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/strefa-historii/item/115520-ostatnia-czarownica-na-pomorzu-i-opis-jej-procesu-w-powiesci-wandy-brzeskiej

Od połowy września 2020 r. DZIENNIK BAŁTYCKI w co drugi piątek, publikuje cykl Historie rodów pomorskich Przemysława Pragerta, autora HERBARZA SZLACHTY KASZUBSKIEJ tom I-V, który ukazał się nakładem Wydawnictwa BiT w latach 2005-2018. Dotychczas opisane zostały rody: Lewińskich, Pałubickich, Lniskich, Kręckich, Pobłockich, Zakrzewskich, Dąbrowskich, Główczewskich i Wysieckich. Następny odcinek z cyklu Historie rodów pomorskich, opowiadający o rodzinie Rolbieckich, ukaże się 19 lutego, w kolejnych tygodniach Sikorscy (5 marca), Zelewscy (19 marca) oraz Malotka (2 kwietnia). Zapraszamy do lektury Dziennika Bałtyckiego.