BiT © 2020-2022      •      POLITYKA PRYWATNOŚCI

REALIZACJA STRONY   WWW.HASI.PL

AKTUALNOŚCI

Wanda Brzeska

(1893–1978), pisarka, etnografka i etnolożka, ma w dorobku kilka powieści (poza Sprawą gminy Ceynowy, także Żelazny szlak 1937, Ptaki ścielą gniazda, 1938) wiersze, sztuki teatralne, a także opowiadania. W okresie międzywojennym prowadziła badania etnograficzne na Pomorzu, zbierając eksponaty dla przyszłego Muzeum Kaszubskiego w Gdyni. Również po 1945 roku brała udział w badaniach dziejów Kaszubów i Słowińców, sztuki ludowej, kultury materialnej i języka kaszubskiego.

W 2020 roku w koedycji z MPiMK-P w Wejherowie wydaliśmy powieść Wandy Brzeskiej „Sprawa gminy Ceynowy”. To prawdziwa historia, która wydarzyła się w 1836 r. w Chałupach na Półwyspie Helskim, gdzie odbył się ostatni na Pomorzu „sąd nad czarownicą”. We wrześniu 2021 r. ukazała się druga część Tryptyku rybackiego Wandy Brzeskiej, nigdy nie opublikowana powieść „Ławica ryb”. W przygotowaniu (w 2022 r.) znajduje się tom III „Syn czarownicy i inne opowiadania”.

Od września 2020 r. do 2 lipca 2021 r. DZIENNIK BAŁTYCKI publikował cykl Historie rodów pomorskich Przemysława Pragerta, autora HERBARZA SZLACHTY KASZUBSKIEJ tom I-V, który w latach 2005-2018 ukazał się nakładem Wydawnictwa BiT. W jego ramach przedstawiono historię rodów: Lewińskich, Pałubickich, Kręckich, Lniskich, Pobłockich, Zakrzewskich, Dąbrowskich, Główczewskich, Wysieckich, Rolbieckich, Sikorskich, Zelewskich, Malotka, Łąckich, Prądzyńskich, Niesiołowskich i Trzebiatowskich.

W NAJBLIŻSZYM CZASIE UKAŻĄ SIĘ

Fryderyka muzyki poważnej za rok 2021 – za płytę roku w kategorii muzyka współczesna zdobył album „Midnight Stories” - Contemporary Music of Polish Composers, Zespołu Wokalnego Art’n’Voices. Więcej szczegółów na: http://www.wejherowo.pl/artykuly/fryderyk-dla-zespolu-wokalnego-art-n-voices-a7918.html i na: https://fryderyki.pl/fryderyk-2021/

 

Polecamy Państwu ostatnie egzemplarze książki Droga krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej z płytą Zespołu Wokalnego Art’n’Voices, więcej informacji w zakładce OFERTA i SPRZEDAŻ.

„Kurier Bytowski” w ramach cyklu: Gniazda rodowe na ziemi bytowskiej i ich dawni właściciele opublikował w odcinkach trzy teksty Przemysława Pragerta: Gostkowo i Gostkowscy, Modrzejewo i Modrzejewscy (Modrzewscy) oraz Ciemno i Ciemińscy. W przygotowaniu: Jeleńcz i Jeleńscy. P. Pragert jest autorem Herbarza szlachty kaszubskiej, tomy I-V, wydanego przez nasze Wydawnictwo, który gorąco pragniemy polecić wszystkim zainteresowanym kaszubsko-pomorską historią.

Małgorzata Abramowicz

(wydanie I)